Vergi Borçlusunun Malvarlığı Üzerindeki İşlemleri ve Hukuki Sonuçları

Merhaba Arkadaşlar,

2.5 yıldır sizi vergi hukuku ve vergi yargısı konusunda aydınlatamaya çalışmaktayım. Oldukça olumlu geri dönüşler oldu. Öncelikle teşekkür ederim.

Bugün sizin için oldukça sık sorulan bir soruyu cevaplamaya çalışacağım: “Vergi incelemesi başlatılmadan önce aracımı dayıma devretsem ne olur?

Öncelikle kanuna göre, vergi borçlusu olan, hatta borçlu olma ihtimali olan kişinin dahi vergi incelemesinden önce bile malvarlığı üzerinde sınırsız hakkı olmadığını söyleyebiliriz. Borçlu veya borçlu adayı kanunun yasakladığı bir devir işlemini yaparsa vergi idaresi dava açıp bu işlemi iptal ettirebilir. Bu dava borçlunun malvarlığını devrettiği kişiye, bunların mirasçılarına veya bu devrin vergi dairesinden mal kaçırmak maksadıyla yapıldığını bilen kişilere karşı açılır. Ancak devirden 5 yıl sonra artık bu dava açılamaz.

Bağışlamalardaki Durum

Bir vergi borçlusunun bağışlama işleminde, o vergi borcunun tahakkuk ettiği tarihten geriye doğru iki yıl içinde veya tahakkuk tarihinden sonra yapılmışsa, işlemden sonra 5 yıl içinde iptal davası açılması mümkündür. Bu kuralı doğru anlamak için borcun tahakkuk tarihini bilmek gerekir. Vergi incelemesi yapıldığı zaman uzlaşınca, ihbarnameye dava açılmayınca veya dava açılıp vergi mahkemesi reddedince borç tahakkuk eder. Dolayısıyla tahakkuktan önceki iki yıl önemli olup tahakkuktan sonra ise herhangi bir süre bulunmamaktadır. Örneğin borç tahakkuk ettikten 7 yıl sonra yapılan satışlarda 5 yıl içinde iptal davası açılabilir.

Satışlarda Durum

Satışların iptal edilmesi durumlarından ilki akrabalık bağı koşuluna bağlıdır. Öncelikle hukuka göre akrabalık bağı derecelerini özetleyelim:
Anne, baba 1. derece,
Kardeş, dede 2. derece,
Hala, Dayı 3. derece,
Kuzenler 4. derece akrabadır.

Eğer satış 1., 2, veya 3. dereceye, vergi borcunun tahakkuk ettiği tarihten geriye doğru iki yıl içinde veya tahakkuk tarihinden sonra herhangi bir zamanda yapılmışsa, işlemden itibaren 5 yıl içinde vergi idaresinin iptal davası açılması mümkündür. Dolasıyla kuzenler 4. derece sayıldığından bu kapsamda değildir. (Kuzenleri 3. derece gören kaynaklar hatalıdır.)

Evlilik nedeniyle oluşan akrabalıkta ise; eş, kaynana, kayınbiradere veya diğer bu derecedeki kişilere yapılan satışlar iptal ettirilebilir. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Vergi borçlusunun malvarlığını para karşılığı dahi olsa alan akrabalardan bu kişiler, onun mal kaçırmasına yardım etme amacı taşırlar. Bu kanuni bir ön kabuldür.

Yine eğer satılan mal, değerinden çok düşük bedele satılmışsa, kime satılırsa satılsın yukarıdaki sürelere uymak şartıyla vergi dairesince iptali mahkemeden istenebilir. Ayrıca malvarlığının rehin olarak verilmesi, bir borca karşılık devredilmesi veya henüz ödeme günü gelmemiş bir borç için teslimi de iptal edilebilecek işlemler arasındadır. Bir de sizin mal kaçırma kastınızı bilerek vasiyet gibi tek taraflı işlemlerle malı alan kişilere yapılan devirler de hükümsüzdür.

Son olarak bu kişiler aldıkları malı vermekle, satmışlarsa da bedelini ödemekle yükümlüdür.

Özetle

Vergi borcu tahakkuk etmeden önce veya tahakkuk ettikten sonra tanıdıklara yapılan satışlar iptal edilebilme ihtimali taşırken, yabancılara yapılan satışlarda hukuken herhangi bir sorun yok. Ancak unutmamak gerekir borç tahakkuk ettikten sonra ödeme emri gelince borçlunun malvarlığı konusunda bilgi vermemesi veya tasarrufta bulunması nedeniyle 3 yıla kadar hapis cezası alma riski bulunmaktadır.

Sonuç olarak vergi incelemesinden önce, vergi incelemesi sırasında veya vergi davası aşamasında yabancılara yapılan devirler hukuken risksizdir.

Bir önceki yazımız olan AdSense Gelirleri İçin Vergisiz Varlık Barışı başlıklı makalemizde adsense geliri varlık barışı, adsense varlık barışı ve adsense vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir