Web Sitesi Müellifleri ve Youtube Geliri Elden Edenler Gelir Vergisi’nden Kurtulabilir

Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere mevcut şartlarda Google ile içerik üreticileri arasında bir kira sözleşmesi bulunmamaktadır. Bu nedenle içerik üreticilerinin platformları Google tarafından kiralanmış mal ya da hak olarak kabul edilmemektedir. Bu konuda ihtilaf bulunmamaktadır. En çok tarafların bir ortaklığından veya hizmet ilişkisinden bahsedilebilir.

Şimdi sizden içerik ürettiğiniz platformu meyve veren bir tarla gibi düşünmenizi istiyorum. Eğer siz bu tarladan meyvenizi toplar ve satarsanız bu zirai kazanç olur, ama bu tarlayı semeresi (ürünleri) ile birlikte belli bir bedel ile kiralarsanız bu gayrimenkul sermaye iradı olacaktır. Burası çok önemli. Aranızdaki sözleşme kazanç unsurunun mahiyetini değiştirmektedir.

Şimdi yine gelelim AdSense gelirlerine,

Bilindiği üzere Google AdSense kazancı Google Ireland Limited şirketinden direk, yurt içi partner ile ya da yurt dışı partner ile anlaşarak alınabilir. Mevcut uygulamaya göre içerik üreticisi ile partner arasında bir hizmet akdi vardır. Partner yayıncılığın ve ödemenin sağlıklı devam etmesi için yardımcı olmakta ve elde edilen gelirden belli bir pay almaktadır. Bu durumda ne Google ile içerik üreticisi, ne de içerik üreticisi ile partner arasında bir kira sözleşmesi vardır. Bu sözleşmelerin tamamı hizmet sözleşmesi ya da adi ortaklık akdi sayılabilir. Bunlar ise vergi avantajı sağlamaz.

Ancak partner ile içerik üretici arasındaki sözleşmeler Google’un dayattığı gibi tek taraflı değildir. Taraflar istedikleri şekilde kanuna aykırı olmayan sözleşmeler yapabilir.

Buraya kadar yazdıklarım kafanızda bir şeyler çağrıştırmış olmalı.

Eğer içerik üreticisi ile partner arasında üretilen içerik ve içerik platformunun partnere kiralanması ile kiralama neticesinde ise belli bir tutar ve oran üzerinden anlaşma sağlanırsa burada kiralama sözleşmesi gündeme gelir. Bunun için borçlar hukukuna uygun bir kira mukavelesi lazımdır. Ancak bu sözleşmede partnere yüklenecek edimler (akit yükümlülükleri) hizmet işi ihtiva etmemeli. AdSense hesabı ile banka hesabı kesinlikle partnere ait olmalı.

Eğer partner yurt dışında ise zaten bu gelirden sorumlu olmayacak (çünkü TR’de mukim değil) ve yurt içinde size transfer ettiği tutarlar açısından da siz gelir vergisinden istisna elde etmiş olacaksınız.

İstisna maddesi kanunda şöyle geçmektedir.

Gelir Vergisi Kanunu, Madde 18 – (Değişik: 4/12/1985-3239/40 md.) (Değişik birinci fıkra: 11/8/1999-4444/4 md.) Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.

Dolayısıyla tarlasındaki ürünleri toplayıp satandan, tarlasını kiralayana dönüştürmek size gelir vergisi konusunda imtiyazlar sağlayabilir.

Son olarak bu vergi bağışıklığına Google Dubleclick Ad Exchange çerçevesinde ADX hesabı bulunan bir iş ortağı ile sözleşme yaparak da ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Mobil Uygulama Yazılımcılarının KDV ve Gelir Vergisi Mükellefiyet Durumu başlıklı makalemizde admob vergi, adsense vergi ve instagram vergi hakkında bilgiler verilmektedir.

“Web Sitesi Müellifleri ve Youtube Geliri Elden Edenler Gelir Vergisi’nden Kurtulabilir” hakkında 3 yorum

  1. merhabalar

    çok anlamadım açıkcası, adsense hesabımızı bir kira sözleşmesi gibi gösterip vergiden muaf mı oluyoruz? eğer öyleyse, şuan gündemde olan pek çok ceza neden kesiliyor adsense geliri olanalra

  2. Emeğiniz dert görmesin, bende ufak çaplı adsense gelirinden kazanç elde diyorum. Aslında bir arkadaşım ile yapıyorduk ve eskiden ödemeler ona gidiyordu ve son 4 yıldır ödemeler bana geliyor. https://prnt.sc/xb7f45 Ortalama senede 3-4 ödeme geliyor. Ne yapmamı tavsiye dersiniz ? Böyle bir kazanç için büyük bir risk varsa hepsinden vazgeçeblirim. Devletle uğraşılmaz 🙂

  3. Merhaba Hesabıma aralıklarla aylık 1-2 max 4 bin tl olucak şekilde 50-60 bin tl para gelmiş ama mesela 3 ay gelip 5 ay gelmemiş bunun için geçmişe dönük gelir beyanında bulunmam gerekir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir