Mobil Uygulama Yazılımcılarının KDV ve Gelir Vergisi Mükellefiyet Durumu

Merhaba arkadaşlar,

Katma değer vergisinin mükellefi mobil uygulama hizmetini verenler ve satışını yapanlardır. Ancak bu hizmeti/satışı Apple ve Google mu, yoksa yazılımcılar mı sağladığı konusunda tereddüt oluşmaktadır. Burada App Store’a veya Google Play’a uygulama yükleyen kişi (yazılımcı) ile Apple ve Google arasında borçlar hukukuna göre bir adi ortaklık kurulmaktadır.  %18’vergi düşüldükten sonra kazançların %30’u Apple ve Google’a geri kalanı yazılımcıya verilmektedir.

Bu durumda, Apple ve Google uygulamalarında müşteri tarafından uygulama satın alındığında %18 KDV dahil fatura kesilmektedir. Apple’ın TR’de temsilciliği ve kayıtlı vergi mükellefiyeti bulunurken (Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi, Vergi numarası: Zincirlikuyu VD / 0710414224 ) ve dolayısıyla tahsil edilen KDV’lerin beyan edilip ödenmesi mümkün iken, Google’un herhangi bir temsilciliği olmadığından bu ancak aracı kişi/kurumlarla mümkündür. Dolayısıyla Google tarafından TR’ye mükellef sıfatıyla beyan edilip ödenen bir KDV bulunmamaktadır. Google’un çeşitli hizmetlerinde olduğu gibi bu ancak ödeyici ya da aracı tarafından gerçekleştirilen stopaj/tevkifat yolu ile sağlanabilmektedir.

Şimdi gelelim %18’lik bu KDV’nin mobil uygulama üreticilerine yansıması konusuna. Başta da dediğim gibi Apple/Google ile yazılımcı arasında bir adi ortaklık kurulduğundan ödenen bu vergi aynı zamanda mobil uygulama üreticisinin de vergisidir. Ticaret hukukuna göre Apple-Yazılımcı Ortaklığı limited veya anonim şirket gibi kişiliğe sahip bir oluşum olmasa da, vergi hukuku uygulamalarına göre KDV mükellefiyeti adi ortaklık üzerinde kurulduğundan, tahsil edilen KDV’lerin ortaklık adına alınması gerekir. Ancak komisyon anlaşması şeklinde niteleyenler de mevcut. Bu durumda ayrı hizmet ve satışlar olarak değerlendirilecektir.

Peki yazılımcının bu noktada hakkı nedir? Her ne kadar tahakkuk edip ödenen katma değer vergisi yazılımcının kendi adına ödenmiş gözükmese de, borçlar hukuku ve vergi hukukuna göre bu verginin yazılımcının ortak olduğu adi şirkete ait olduğu tartışmasızdır. Dolayısıyla Google Play veya App Store’a program yükleyerek satış yapan kişiler için tekrar KDV istenmesi hukuka aykırıdır. Çünkü mükerrer vergidir. (Bunu reklam geliri ile karıştırmayalım.)

Son olarak, gelir vergisine gelince, her iki platforma yüklenen uygulamaların satışı nedeniyle elde edilen gelirler yıllık 600k’ya kadar vergiden istisnadır. Yani vergi borcu doğmamakta olup beyanname verilmesi gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir