Genel

Vergi Alacağı, Tarh, Tebliğ, Tahakkuk Ve Tahsilat Üzerine Kısa Değerlendirme

Vergi alacağı, vergi kanunlarının vergiyi bağladıkları olayın vukuu veya hukuki durumun tekemmülü ile doğar. Dolayısıyla genel tebliğ ile hatta CB kararı ile vergi konusu belirlenemez. Belirlenen hallerde mevzuda hata olur. Böyle alınan vergi düzeltme istemine konu edilebilir.

Verginin tarhı, vergi alacağının kanunlarında gösterilen matrah ve nispetler üzerinden vergi dairesi tarafından hesaplanarak bu alacağını miktar itibariyle tespit eden idari muameledir. İdari davaya konu olabilen ihbarname ya da tahakkuk değil tam olarak bu işlemdir

Tebliğ, vergilendirmeyi ilgilendiren ve hüküm ifade eden hususların yetkili makamlar tarafından mükellefe veya ceza sorumlusuna yazı ile bildirilmesidir. Vergi idaresince dairede yapılan şifahi bildirimlerle telefon görüşmesiyle yapılan bildirimler dava açma süresini başlatmaz.

Verginin tahakkuku, tarh ve tebliğ edilen bir verginin ödenmesi gereken bir safhaya gelmesidir. Tahakkuk bir idari işlem değildir. Bir aşamadır. Bu nedenle idari yargı tekniği bakımından tahakkuk ya da tahakkuk fişi dava konusu edilemezler.

Verginin tahsili, kanuna uygun surette ödenmesidir. Bu nedenle kanuna uygun olmayan hiçbir tahsilat türü tahsil zaman aşımını kesmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s