VUK’a göre Ölenin Vergi Borcu Mirasçıya Geçer Mi?

Mirasçılardan herbiri ölünün vergi borçlarından miras hisseleri nispetinde sorumlu olurlar. Şirket kanuni temsilci veya ltd. şti. ortağının ölümünde de aynı durum geçerlidir. Sorumluluk vergi cezası ve gecikme zammını kapsamaz. Miras reddedilmişse vergilerden sorumlu olunmaz.

Yasal mirasçılardan biri mirası reddederse onun payı, miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi, hak sahiplerine geçer. Vergi borcu da payla birlikte intikal eder. Miras iflas kurallarına göre tasfiye olmadıkça mirasın reddi ile vergi borcu pay ile yalnızca devredilmiş olur.

Vergi borcu muaccel ve muayyen değilse, sulh hakiminden mirasın reddi için tanınan 3 aylık sürenin uzatılması istenebilir. Yasal süre içinde mirası reddetmeyen mirasçı, mirası kazanmış ve dolayısıyla vergi borcunu üstlenmiş olur. Bundan sonra ancak ödeme emrine itiraz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yargıtay sahte fatura kullanma ile düzenleme açısından bileşik suç veya fikri içtimayı kabul etmez. Bu nedenle sahte fatura düzenleyenler, kullanma suçunu da işleyecekleri için, 4-5 yıl için müebbete yakın mahkumiyet çıkabilmektedir. başlıklı makalemizde sahte fatura düzenleme ceza mahkemesi, sahte fatura düzenleme cezası ve sahte fatura düzenleme cezası ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir