Tasfiye Edilen Şirketin Vergi Borcu Sorumluluğu Devam Eder Mi?

Tasfiye ile tüzel kişiliği sicilden silinmiş olan mükellefler hakkındaki tarhiyatlar, tasfiye öncesi için kanuni temsilcilerden, tasfiye dönemi için tasfiye memurları adına yapılır. Kanuni temsilcilerin kendi, tasfiye memurlarının kendi arasında müteselsil sorumluluk uygulanır.

Tasfiyeden sonra kanuni temsilciler tüm borçlar için, limited şirket ortakları sermayeleri oranında, tasfiye memurları ise tasfiye sonucu dağıtılan tutarla sınırlı olarak şahsi mal varlıkları ile vergilerin ödenmesinden sorumlu olur. AŞ ortakları kamu borçlarından sorumlu olmaz.

Tasfiye edilerek tüzel kişiliği ticaret sicilinden silinmiş mükellef adına vergi davası açılamaz. Çünkü tasfiye edilmiş şirket adına düzenlenen ihbarname hukuki sonuç doğurmaz. Bu şekilde tesis edilen idari işlemin ölü kimse adına düzenlenen ihbarnameden farkı bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vergi Kesenlerin Sorumluluğundan Bahseder Misiniz? başlıklı makalemizde stopaj vergi davası, tevkifat vergi davası ve vergi kesenlerin sorumluluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir