Genel

Birden çok işveren alınan ücretler nedeniyle ödenmeyen gelir vergisi için işverene takip yapılırsa hangi yol takip edilebilir? Mükellefiyette hata meydana gelir mi?

Takipte işçi yerine işverenin muhatap alınmasının mükellefiyette hata olacağını sanmıyorum. Çünkü, mükellefiyette hata, açık olarak vergiye tabi olmayan (gerçek kişiden kurumlar vergisi istenmesi gibi) veya vergiden muaf bulunan kimselerden vergi istenmesi veya alınmasıdır. Oysa burada ne vergiye tabi olmama durumu ne de muafiyet statüsü vardır.

Burada ödenmeyen vergi için işverene başvurma ile meydana gelen hukuka ayrılık hali, VUK 11 ile paralel yöndeki 6183 s.K. madde 22’deki: “Amme alacağını borçlusundan kesip tahsil dairesine ödemek mecburiyetinde olan hakiki ve hükmi şahıslar, bu vazifelerini kanunlarında veya bu kanunda belli edilen zamanlarda yerine getirmedikleri takdirde, ödenmeyen alacak bu hakiki ve hükmi şahıslardan bu kanun hükümlerine göre tahsil olunur.” kuralının beyan verme ödevi sınırının gözetilmeksizin dikkate alınıp uygulanmasıyla meydana gelmektedir. Vergi hatası olmayan hukuki uyuşmazlıklar ise düzeltme ve şikayet yoluna konu edilemezler. Burada işveren hakkında resen salınacak cezalı vergilere karşı genel hükümler dairesinde vergi mahkemesine dava açılabilir, diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s