Genel

Vergi Adli ve İdari Cezaları İçin Geçerli Olan İlkeler Ve Örnekler

“Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez.” Örneğin belgesiz alış tespiti yoksa sahte fatura kullanıldığı gerekçesiyle özel usulsüzlük cezası kesilemez.

“Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” Örneğin hakkında mahkeme kararı olmadan mükellef veya meslek mensubu ilgili odalara şikayet edilerek lekelenemez.

“Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konulur.” Örneğin Yönetmelik veya Genel Tebliğ ile vergi cezası ihdas edilemez.

“Hiç kimse kendisini ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamaz.” Örneğin defter belge gizleme ya da sahte fatura kullanma ya da düzenleme isnatlarında eş, kardeş veya babanın tanık olması için baskı yapılamaz ve işletme kayıtlarının ibrazı bunlardan aranamaz.

“Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez.” Örneğin aramalı inceleme olaylarında sulh yargıcı kararı olmadan el konulan evraklara dayalı hüküm tesis edilemez ya da usulsüz yapılan teknik takip veya dinleme kayıtları yargılamada delil olarak kabul edilemez.

“Ceza sorumluluğu şahsidir.” Örneğin mükellef vergi sorumlusunun, kanuni temsilci ise yükümlünün idari veya adli suçlarına dair cezalandırılamaz.

“Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”Örneğin borçların ödenmemesi nedeniyle kimse hapsedilemez. Yalnız mal beyanında bulunma ya da taahhüt ihlali gibi yaptırıma bağlanmış fiiller bu kuralın istisnasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s