Genel

Vergi Hatası Düzeltme Dilekçesi Örneği

BEYLİKDÜZÜ VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

KONU: Vergi hatasının düzeltilmesi istemi hk.

828727376411 TC Kimlik numaralı müvekkilim Deniz Türk adına, Yeni Gayrimenkul Yatırım Tur. İnş. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından hediye tatil adı altında ödeme yapıldığı ve bu ödemenin gayrimenkul sermaye iradı olduğundan bahisle 14.12.2018 tarih ve 20181214/13-UdV/0000002 fiş nolu ihbarname ile adına 2013/1-12 dönemine ait resen vergi ziyaı cezalı gelir vergisi tarhiyatı yapıldığı bildirilmiştir. Bunun üzerine 10.04.2019 tarihinde müvekkilim ile vergi dairesi uzlaşma komisyonu arasında uzlaşma tesis edilerek söz konusu kamu alacakları müvekkilimce ödenmeye başlanmıştır. Ancak,

213 sayılı Kanun’un 118. maddesinde açık olarak vergi mevzuuna girmeyen gelir, servet, madde, kıymet, evrak ve işlemler üzerinden vergi istenmesi veya alınması mevzuda hata kapsamında sayılmıştır. Uzlaşmanın tesis edilmesinin mevzuda hata kapsamında olan yanlışlıkların giderilmesine engel olmadığı ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde yer alan https://www.gib.gov.tr/node/94715/pdf internet sayfasındaki özelge ile ortaya konulmuştur. Diğer taraftan aynı konulu bir başka uyuşmazlık hakkında İstanbul 4. Vergi Mahkemesi 20.04.2019 tarih ve E: 2018/2000, K: 2019/400 sayılı kararı ile “yatırılan paranın, söz konusu otel inşaatının bitirilmediği, otelin işletmeye açılmadığı, henüz teslim edilmediğinden kaynaklı olarak, devremülk sahibine hediye tatil bedeli adı altında yapılan bir ödeme olduğu, ortada kiraya verilebilecek davacıya teslim edilmiş bir devre mülk ve gayrimenkul sermaye iradı bulunmadığı” gerekçesi ile cezalı tarhiyatı kaldırılmıştır. Burada dikkat çeken konu, mahkemenin cezalı tarhiyatı kaldırma gerekçesinin olayda vergi mevzuuna girmeyen bir ödemenin bulunmasına dayanmasıdır. Bu ise kanunda açıkça mevzuda hata olarak tanımlandığından söz konusu vergi hatasının düzeltme başvurusuna konu edilmesi mümkündür.

Tüm bu açıklamalar uyarınca, yukarıda ayrıntısını verdiğim cezalı vergilerin düzeltilerek terkin edilmesine ve ödenen tutarların müvekkilime iadesine karar verilmesini arz ederim.

Mükellef Vekili

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s