Genel

Vergi Mahkemesine Açmam Gereken Bir Davayı Yanlış Mahkemeye Açarsam Ne Olur?

Vergi mahkemesinde açılması gereken bir dava idari yargı koluna dahil herhangi bir mahkemede açıldığı zaman dava dilekçesi görevli ve yetkili vergi mahkemesine havale edilecektir. Örneğin İstanbul Vergi Mahkemesi’ne açılması gereken bir dava Bursa İdare Mahkemesi’ne açıldığı taktirde dava dilekçesi ilk incelemeyi müteakip İstanbul Vergi Mahkemesi’ne gönderilir. Bu nedenle, idari yargı alanında davanın açılması gerektiği mahkeme yönünden yapılan başvuru hatası, davanın gecikmesi dışında davacı açısından bir tehlike ortaya çıkarmaz. Hukuk davalarında olduğu gibi davacı tarafın gönderme isteminde bulunmasına da gerek bulunmamaktadır. Bununla birlikte, vergi mahkemesinde açılması gereken bir dava hukuk veya ceza mahkemesi gibi adli yargı yerinde açılmış ise, davanın görev noktasından reddinin kesinleşmesini takiben 30 gün içerisinde görevli vergi mahkemesine dava açılmalıdır. Kararın kesinleşmesinden maksat, kararın kesin olarak verilmesi veya süresinde kanun yoluna başvurulmaması ya da kanun yolu incelmesinde başvurunun reddi yolunda kesin karar verilmesidir. Öte yandan adli yargı yerine müracaat tarihi görevli idari yargı yerine başvuru tarihi addedilir.

Vergi mahkemelerinde dava açma süresinin kural olarak 30 gün olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştim. Peki ödeme emrinde olduğu gibi 15 günlük dava açma süresi bulunan bir işleme karşı adli yargı yerinde açılacak davalarda, davanın görev yönünden reddi ve kesinleşmesi üzerine yine dava açma süresi 30 gün müdür? Bu soruya duraksamadan evet cevabını verebilirim.

Görevsiz adli yargı yerine başvurma tarihinin görevli ve yetkili vergi mahkemesine başvurma tarihi olarak kabul edilmesi, dava açma süresinin hesabı açısından önemlidir. Dava konusu işlem için öngörülen dava açma süresinin adli yargı yerinde dava açılmadan önce aşılması, adli yargı yerince görev yönünden ret kararı verilse bile vergi mahkemesinde açılan davanın süre yönünden reddine sebep olacaktır. Örneğin ihtiyati hacze karşı 15 gün içinde açılması gereken dava 20. günde adli yargı yerinde açılması halinde, adli yargı yerince verilecek görev yönünden ret kararı üzerine vergi mahkemesinde açılacak davada, süre aşımı bulunduğu gerekçesiyle ret kararı verecektir. Bu husus vergi yargıcı tarafından ilk inceleme sırasında resen dikkate alınır.

Adli yargı yerlerine açılan ve görevsizlik sebebiyle reddedilen davalarda, görevsizlik kararının kesinleşmesinden sonra belirttiğim yazılı otuz günlük süre geçirilmiş olsa dahi, idari dava açılması için öngörülen süre henüz dolmamış ise bu süre içinde idari davanın açılabileceği şeklindedir. Vergi mahkemesi açısından bu fıkranın uygulaması bulunmamaktadır. Bunun nedeni, vergi mahkemesinde açılabilecek davalar arasında dava açma süresinin maksimum 30 gün olmasıdır.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s