Genel

Bilinmeyen Gümrük Kıymeti ve Hatalı Matrah Tespiti

Gümrük vergisi matrahına esas alınan eşyanın satış bedelinin bilinemediği durumlarda, kıymet tespit yöntemleri gümrük mevzuatı uyarınca belirlenen sıraya göre yapılır. Bir önceki sıraya göre kıymetin neden belirlenemediği gerekçelendirilmeden ise bir sonraki tespit yöntemine geçilemez. Gümrük mevzuatına yabancı tespit yöntemlerinin tercih edilerek bulunan matrah farkı üzerinden yapılan ek tahakkuklar hukuka aykırıdır. Örneğin gözetim belgesi ya da referans fiyat uygulaması nazara alınarak tespit edilen gümrük kıymetleri hukuki sonuç doğurmaz.

Diğer taraftan gümrük kıymetine dahil edilmemesi gereken değerlerin de hatalı olarak kıymet tespitinde dikkate alındığı sık görülmektedir. Örneğin giriş gümrük limanından serbest bölgeye transit olarak taşınacak eşyaya ait nakliye giderleri gümrük kıymetine dahil edilemez. Yine antrepoda yapılacak birleştirme masraflarının da gümrük kıymetine eklenmemesi gerekir. Bunların matrahtan çıkarılmaması suretiyle veya daha sonra eklenerek vergi ikmal edilmesi hukuka uygun değildir.

Dolayısıyla gümrük kıymetinin belirlenemediği durumlarda saptanan ve ilave edilen değerler verginin miktarını belirlemede doğrudan etkili olduğundan bu yöndeki hatalı uygulamaların ortaya çıkarılması haksız vergilemenin önüne geçecektir.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s