adsense reklam gelirleri

İnternet Reklam Gelirleri Vergilerine Karşı Neler Yapabilirim?

tv-youtube-hf-1-design-herbert-hirche-designer-1.jpg

Gerek mevcut gerekse de yeni yapılan düzenleme uyarınca internetten reklam geliri elde eden kişilerin vergilendirilmesi ve kayıt dışı olan bu kazancın kontrol altına alınması artarak devam ediyor. Maliyenin radarına takılan fenomenler ya da sanal girişimciler hakkında bilgi toplanıyor, kendilerinden izah isteniyor ve vergilendirilme sürecine öncelikle gönüllü olarak uyum sağlamaları isteniyor. Tabi bu noktada hedefteki kişilerin önüne 4 seçenek çıkıyor:

1- Sanal platformdan reklam geliri elde edip büyük bir kısmını vergi olarak ödemeye başlamak,

2- İnternetten reklam geliri elde etme işini bırakmak veya askıya almak,

3- Reklam gelirini vergi ödemeksizin elde etmenin yasal çarelerini aramak ve bulmak,

4- Umursamadan faaliyete devam edip bekleyerek hem tesis edilecek mükellefiyete hem de salınacak cezalı vergilere dava açmak.

Ben bu 4 seçenekten hangisinin daha riskli ya da hangisinin daha avantajlı olduğunu tecrübelerime dayanarak tahmin edebiliyorum. Ama bu platformda alenen kapsamlı bir açıklama yapmak istemiyorum. Bu nedenle tercih hakkını reklam geliri elde eden kişiye bırakarak yalnız genel hatları ile bu seçeneklere değinmek istiyorum.

Öncelikle internetten elde ettiğiniz gelirin yaklaşık %40 veya %50’sini gözden çıkarmayacaksanız 1 nolu seçenek size uygun değildir. Çünkü o yola girdiğiniz taktirde gelir vergisi, KDV ve muhasebe masrafları derken kazancınızın neredeyse yarıya yakınını vergi ve vergi gideri olarak ödemek durumunda kalacaksınız. Sizin tüm gelirleriniz kayıt altında olduğundan bu yola girdikten sonra azaltma ya da kaçınma anlamında başka bir çıkış yolu da bulunmamaktadır.

İki nolu seçeneği tercih edebilirsiniz. Tabi başka alanlarda daha fazla gelir elde etme imkanınız varsa bu yol işletilebilir. Örneğin bir fenomenin belgesel ya da film projeleri ile para kazanması mümkün olabilir. Ancak yüksek reklam geliri elde edenlerin kolay kolay pes etmeyeceklerini düşünüyorum.

3 nolu seçenek tamamen birlikte çalıştığınız uzmanın vergi kanunlarına nüfuzu ile ilgili olan bir durumdur. Vergi kanunlarındaki lehinize olan düzenlemeleri tespit ederek vergiden kaçınabilirsiniz. Suç olan vergi kaçırmaktan bahsetmiyorum. Maharet gerektiren (yasal) vergiden kaçınma stratejilerinden bahsediyorum. Bu iki kavramı birbirine karıştırmamak gerek.

Son tercih olarak adınıza tesis edilmiş mükellefiyet ve salınan cezalı vergilere karşı dava açabilirsiniz. Dava açma yolunun başarısı birlikte çalıştığınız uzmanın hem vergi mevzuatına hakimiyeti, hem de tecrübesi ile doğru orantılıdır. Vergi konusunda uzman olmayan ya da ihtisas yapmamış hukukçular aracılığıyla açılmış davalarda zafer elde etmek güçleşecektir.

Sonuç olarak, 3 veya 4 nolu seçenekten yararlanarak kazancınızı devam ettirmek için mutlaka vergi hukuku üzerinde uzun yıllar çalışmış kişilerden destek almakta fayda olduğunu söyleyebilirim.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s