Genel

Posta/hızlı Kargo Eşyası İçin Gümrük Vergileri İstisnası Kapsamının Hukukiliği

İNTERNET ARACILIĞIYLA YURT DIŞINDAN SATIN ALINAN MALLARA AİT GÜMRÜK VERGİLERİ İSTİSNASI NE OLMALIDIR?

Eskiden Bakanlar Kurulu’nca vergi oranlarında değişiklik yapılabiliyordu. Yeni sistemde ise Cumhurbaşkanı Kararı ile bu konuda değişiklik yapılabilir. Ancak bu değişiklik yetkisi verginin kanuniliği ilkesi ile doğrudan bağlantılı olan istisna ve muafiyet konularında daraltma ya da genişletme veyahut ekleme ya da çıkarma yapmayı kapsayamaz. Hatta bazı vergi hukukçuları, vergi oranının sıfıra çekilmesi bir çeşit örtülü istisna olduğundan bu şekildeki bir müdahalenin doğru olmadığını ileri sürmektedir. Bu noktada yapılmış hukuka (anayasal vergileme ilkelerine) aykırı bir düzenlemeye dayanan güncel resmi bir görüşe aşağıda yer veriyorum. Resmi siteden aynen:

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?

Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen kişisel kullanıma mahsus kitaplar için gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu, diğer eşya içinse toplam 22 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Kanuni dayanak nedir?

Cevap: 4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelge.

Kaynak: (https://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri)

Yukarıda yer verilen cevabın aksine, 4458 sayılı Kanun’un 167. maddesinde, değeri 150 EURO’yu geçmeyen eşyanın serbest dolaşıma girerken gümrük vergilerinden istisna edildiği ve bu düzenlemenin bir oran ihtiva etmediği açıktır. Bunun yanında kanun maddesinde kitap veya diğer emtia şeklinde bir sınırlamada bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, yasal düzenlemenin bir oran ihtiva etmemesi nedeniyle, diğer bir söyleyişle bağışıklığın limit/likit istisnası ile ilgili olması dikkate alındığında ancak kanunla değişiklik yapılabileceğinden bu konuda en üst düzey idari tasarruflarla bile istisnaya kota konulamaz.

Sonuç olarak, kişisel kullanıma mahsus kitaplar için gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu, diğer eşya içinse toplam 22 Avro’yu geçmeyen eşyanın vergiden müstasna olduğu düzenlemesi de muktezası da hukuka uygun değildir. Dolayısıyla gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulabilecek tüm eşyaların serbest dolaşıma sokulması için ithalat vergileri istisnasında limit 150 Avro olarak dikkate alınmalıdır.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s