Genel

Gümrük Vergileri ve Diğer İthalat Sorunları Hakkında

Kamu gelirleri açısından mali literatürde Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenlenen vergiler üzerine yoğunlaşıldığı ve dış ticaretten alınan mali yükümlülükler üzerinde fazla durulmadığı gözlenmektedir. (Gümrük İşlemleri ve Vergilendirilmesi, 9. Baskı)

Bunun bir sonucu olarak da gümrük vergileri konusunda ülkemizde uzman bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Bu ihtiyaç, 1980 yılında hayata geçen ekonomik istikrar programıyla başlamış, 1994 yılında Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü Kurucu Anlaşması’na imza atmasıyla devam etmiş, 1995 yılında 1/95 sayılı, AB Gümrük Birliği Ortaklık Konsey Kararı’nın imzalanması ve 2000 yılındaki Gümrük mevzuatı düzenlemesi ile doruğa ulaşmıştır.

Yıllardır gümrük ihtilafları konusundaki çalışmalarım nedeniyle; ithalat işlemlerinde ortaya çıkan kambiyo delillerinin vergilendirmeye ve CİF, FOB, navlun, sigorta unsurlarının gümrük kıymetine etkileri, gümrük yükümlülüklerinin doğması ve sona ermesi, müşavirlerin müteselsil sorumlulukları, tarife ve menşe sorunları, özellikle serbest dolaşıma giriş ve dahilde işleme olmak üzere gümrük rejimlerine münhasır ihlal veya taahhüde aykırılıklar nedeniyle ortaya çıkan ithalat vergileri ile para cezaları, teminatın reddi, serbest bölge ve transit işlem ve bölge sorunları, telef ya da zayi olma ile antrepo, geçici depolama, muayene nedeniyle ortaya çıkan ihtilaflar, zaman aşımı konuları, kaldırma ve geri alma uyuşmazlıkları ve diğer dış ticaret vergileri hakkında danışmak için iletişim kurabilirsiniz.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s