Vergi Davası Nasıl Açılır? Vergi Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır? (Mükellefiyetin İptali)

İstanbul’un Fatih ilçesinin ara sokaklarının birisinde arkadaşınızın kayıt dışı işlettiği bir berber dükkanı olsun. Ve arkadaşınız hafta sonu iş yoğunluğu ve hafta içi de ikinci kuaför dükkanını açma girişimi nedeniyle kasa ve randevu işlerini yürütme ihtiyacını temin etmek için size iş teklifinde bulunmuş olsun. Teklifi kabul edip işe başladınız ve hafta içinde bir gün maliyeden geldiklerini söyleyen yoklama memurları içeriye girdi. Kendilerini tanıtarak denetim yapacaklarını söylediler. Size ve daha sonra birkaç iş yeri komşusuna soru sormaya başladılar. Hakkınızda 01.11.2018 tarihli yoklama tutanağı tutuldu. Bunun üzerine 14.12.2018 gününde vergi dairesine giderek tutanak hakkında hakkında bilgi almak istediniz. Adınıza basit usulde gelir vergisi mükellefiyeti tesis edildiğini öğrendiniz. Bu işleme karşı dava açmak istiyorsunuz. Bu durumda dava dilekçesi aşağıdaki gibi olmalıdır:

İSTANBUL VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

DAVACI: Deniz Çiçek TC Kimlik No:15463747255

ADRES: Nehir mah. Yasemin sok No:4 Eyüp İstanbul

DAVALI: İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

ADRES: Akşemsettin Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No:56 Fatih/İSTANBUL

DAVANIN KONUSU: Basit Usulde Tesis Edilen Mükellefiyet İşlemi

DAVA KONUSU İŞLEMİN ÖĞRENİLME TARİHİ: 14.12.2018

AÇIKLAMA ve YASAL MEVZUAT :

(Yasal mevzuat bilinmiyorsa önemli değil, mahkeme araştırmayı kendiliğinden yapacaktır.)

01.11.2018 tarihinde yapılan yoklama sırasında kaleme alınan tutanak uyarınca kuaförlük yaptığımdan bahisle adıma basit usulde mükellefiyet tesis edildiğini vergi dairesine giderek 14.12.2018 tarihinde öğrendim. Oysa ki çalıştığım iş yeri arkadaşıma aittir. Ben yanında kasa giriş çıkışını, randevu hizmetlerini temin etmek üzere yeni çalışmaya başladım. Mükellefin tespitinde hata olduğundan dava konusu işlemin iptali gerekmektedir.

SONUÇ ve İSTEM: Açıklanan nedenlerle dava konusu mükellefiyet işleminin iptaline, yargılama giderlerinin davalı idareye yüklenmesine karar verilmesini arz ederim. 18/12/2018

Deniz Çiçek

imza

Ekler

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  1. Dava dilekçesi, dava konusu ödeme emri ve ekleri davalı idare sayısından 1 fazla olması gerekmektedir. (en az iki nüsha)
  2. Dava dilekçelerinde gereksiz ayrıntıya girmeksizin istemin açık ve anlaşılır olması, davanın konusu ile sonuç kısmının aynı olması ve tüm dilekçe nüshalarının imzalı olması gerekmektedir.
  3. Dilekçelerde yürütmenin durdurulması veya duruşma talebi varsa, bu talebin dilekçenin görünür bir yerine ve belirgin olarak yazılması gerekmektedir.
  4. Veznede harç, posta pulu gideri, dosya ile ilgili istenen diğer tahsilatlar ve dosya gömleği bedeli ödenmelidir.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir önceki yazımız olan Vergi Davası Nasıl Açılır? Vergi Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır? (Tüzel Kişi-Haciz Örneği) başlıklı makalemizde haciz davası, vergi dava dilekçesi nasıl yazılır ve vergi dava dilekçesi nereye verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir