adsense reklam gelirleri

AdSense Reklam Geliri Elde Edenlere Vergi-Ceza İhbarnamesi Tebliğ Edildiğinde Hangi Yollar İşletilebilir?

Yüksek tutarda AdSense reklam geliri elde edildiğinin yoklama, ihbar ya da internet taraması şeklinde tespit edildiği durumlarda bu kişi ya da kurumlar hakkında mükellefiyet tesisi yapılması ve kayıt dışı kalan dönemler hakkında ise ziyaa uğratılan vergi ve bu nedenle kesilmesi gereken cezaların tespiti açısından muhtemelen takdir komisyonuna sevk işlemi gerçekleştirilecektir. Takdir komisyonu ulaştığı verilere göre belirli bir vergi matrahı tespit edip vergi dairesince bu tespite göre cezalı vergiler salınacaktır. İşte bu salınan cezalı vergilerin ödenmesi için ise ihbarname tebliği gerçekleştirilecektir.

Bu tür gelir elde eden kişiler için ihbarname tebliği ile birlikte kamu borçlarının azaltılması ya da kaldırılması için çeşitli yollar tercih edilebilir. Tebliğden itibaren istenirse cezalı vergiler, cezada indirim yapılmak suretiyle ödenebilir, uzlaşmaya başvurulabilir ya da vergi mahkemesinde dava açılabilir. Burada en faydalı tercihin hangisi olması konusunda hakkınızda tesis edilen işlemlerin dayanakları maddi vakılar ile hukuki sebepler oldukça önemlidir. Çünkü vergiyi doğuran olayın yanlış tespiti veya mevzuatın hatalı tatbiki neticesinde, haksız uygulamalara devam edilmesi veya bu uygulamalardan kurtulmak, bu süreçte atılacak adımların sonucu olacaktır.

Bu seçimlik haklara değinmeden önce belirtilmeli ki tüm bu başvuruların süresi ihbarnamenin tebliğinden itibaren otuz gündür. İndirimli ödeme ve uzlaşma için vergi idaresine, dava açmak için ise vergi mahkemesi başkanlığına başvurmak gereklidir.

İndirimli ödeme seçeneği tercih edildiğinde indirimin vergilere herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bunun yanında cezalarda indirim elde edilmesinin koşullarından ilki vergilerin tam olarak vadesinde ya da teminat gösterilerek vadeden itibaren üç ay içinde ödenmesidir. Eğer belirtilen sürede ödeme gerçekleştirilmez ya da dava açılırsa indirim hakkından yararlanılamayacaktır. Yapılacak indirim vergi ziyaı cezalarında yarısı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında ise üçte bir olarak gerçekleşecektir.

Diğer bir seçenek olan uzlaşma yöntemi de indirimli ödemede olduğu gibi barışçıl idari bir çözüm yöntemidir. Bu yol tercih edildiğinde idare ile salınan cezalı vergilerin azaltılması pazarlığı yapılacaktır. Uzlaşma sağlandığı taktirde dava açılması kural olarak mümkün değildir. Uzlaşma sağlanamadığı zaman ise dava yoluna başvurulabilir. Ancak bu tür bir davada en önemli husus dava açma süresinde gerçekleşen belli orandaki azalmanın (kalan süre 15 gün kabul edilmek suretiyle) gözetilmesidir. Gerek indirimli ödeme gerekse de uzlaşma yoluna başvuranlar vergi idaresince kendilerine isnat edilen mükellefiyet sıfatını ve ödevlerini kabul ve taahhüt etmiş olmaktadırlar.

Son seçenek ise vergi mahkemesinde cezalı vergilerin iptali istemiyle dava açmaktır. Vergi mahkemesinde dava açılması durumunda davanın reddedilerek cezalı vergilerin tamamının ödenmesi ya da davanın kazanılması suretiyle cezalı vergiler ile mükellefiyetin kaldırılması mümkündür. Diğer taraftan açılan dava ile birlikte ödeme yapmak gerekmediği gibi, verginin tahsiline dair ödeme emri gönderilmesi, haciz gibi işlemler de yapılamayacaktır. Görüldüğü üzere en karlı tercih dava açmaktır. Çünkü dava neticesinde ulaşılması muhtemel menfaat, davanın reddedilmesi halinde katlanılması gereken külfetten daha baskındır. Ancak vergi mahkemesinde açılmaya karar verilen dava bir profesyonelin desteği eşliğinde hazırlanacak dilekçe ile, mahkemelerin uygulamaları ve içtihatları nazara alınarak açıldığı zaman başarı oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle biz vergi hukuku ve vergi yargılama hukuku konusunda uzman olan bir rehber eşliğinde dava açılmasını tavsiye ediyoruz. Yine de davayı kendiniz açmak isterseniz sitemizde bu yönde oldukça tatmin edici yol gösteren bilgiler bulmanız mümkündür.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s