AdSense Reklam Geliri Elde Edenler Takdir Komisyonuna Sevk Edilirse Ne Yapmalı?

Daha önceki yazımda bıraktığımız yerden devam edelim. Vergilendirmenin olumsuz etkileri açısından, kazandığınız AdSense reklam geliri düşük tutarlı ise endişelenmenize pek gerek yok. Muhtemelen vergi idaresi sizinle uğraşmayacaktır. Tecrübelerime dayanarak şöyle söyleyebilirim, eğer aylık 1.000-2.000 lira kazanıyorsanız bu yolda vergilenenlerin öncülerinden olmayacağınız kesin. Ancak bu kazanç nedeniyle vergi salınması zaman aşımı süresinin son yılı içerisinde sizin gibilerden oluşan bir toplulukla beraber, takdir komisyonuna bir dalga içerisinde sevk edilmeniz söz konusu olabilir. Biz bu yazımızda AdSense reklam geliri kazancı elde edilmesi nedeniyle matrah tespiti için takdir komisyonuna sevk edilenlerden bahsedeceğim.

Yazıya başlamadan, bu aşamada vergi incelemesine değinilmesi için çok erken olduğunu diyebiliriz. Çünkü AdSense reklam geliri elde eden girişimlerin çoğu geçmişte vergi mükellefi olmadığından incelenecek defter ya da belgesi veya karşıt tespite konu işlemi bulunmamaktadır. Vergi incelemesi bu alandaki vergilendirme sistemi yasal zemine oturtulduğu zaman, öteden beri devam edecek mükelleflerin ödevlerini yerine getirmediği veya bir kısım usulsüzlüklere karıştığı zaman başlayacağını söyleyebilirim. Bununla birlikte bunlar birer kriter olmakla birlikte vergi incelemesi yapılmasına engel değildir.

Takdir komisyonunun AdSense reklam geliri elde edenleri ilgilendiren tek yönü ödenmesi gerektiği iddia edilen vergilerin matrahlarını tayin edecek olan birim olmasıdır. Diğer bir deyişle vergi idaresi bünyesinde bulunan takdir komisyonu, sizin hakkınızda ne kadar gelir elde ettiğinize karar verecektir. Tabi bunu yaparken ihtimallere veya varsayımlara gönderme yapamaz. Mutlaka banka hesap hareketlerinizi, sosyal medya istatistiklerinizi incelemesi ve ulaşma imkanı varsa Google ödeme makbuzlarını inceleyerek sonuca varması gerekmektedir. Bunun yanında komisyonun tespit mevzusunun türüne göre uyması gereken başka yükümlülükleri de vardır.

Takdir komisyonun tespit keyfiyeti, vergi incelemesinde olduğu gibi maliye ajanı ile daha sıkı etkileşim içerisinde bulunmayı gerektirmediğinden, bu noktada yapmanız gereken hazırlık işlemleri pek bulunmamaktadır. Sabırla hakkınızda tespit edilecek vergi matrahı üzerine salınacak vergileri beklemeniz gerekir. Ne var ki, sizden istedikleri bir kısım bilgiler olursa, bundan sonra cevap mahiyetinde atacağınız adımları muhakkak bir uzman eşliğinde gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Komisyon karar verdikten sonra tarafınıza kapalı bir zarf içerisinde vergi/ceza ihbarnameleri ile komisyon kararlarının örnekleri gönderilecektir. Bu zarfı aldığınız zaman dilerseniz cezalı vergileri ödeyip sizin için uygun gördükleri vergi mükellefiyetinizin gereklerine devam edebilir, dilerseniz ise uzlaşabilirsiniz. Ancak bizim bu noktada önerimiz sağlam gerekçeler üzerine bina edilmiş bir vergi dava dilekçesi ile vergi mahkemesinde dava açmanızdır. Vergi davası açarken gözetilmesi gereken tüm hususlara dair bilgilere sitemizdeki yazılardan ulaşabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dava açma süresinin 30 gün ile sınırlı olmasıdır.

Vergileme işlemleri, çok hızlı değişen, yoruma dayalı geniş bir mevzuat nazara alınarak üretilen kapsamlı uygulamalar alanı olan bir disiplin olduğundan, vergi mahkemelerinin öteden beri istikrarla verdiği kararlardaki nüansları yakalayarak ve dilekçede öne sürerek, hem tebliğ edilen cezalı vergilerin kaldırılmasını, hem de verilecek kararda yazılacak gerekçe uygun olduğu kadar mükellefiyetinizin sonlandırılmasını da sağlayabilirsiniz.

Bu aşama hakkında söyleyeceklerim bu kadar, ama yapılması gerekenler daha fazladır. Son olarak, siteyi takip etmeye devam etmeyi öneriyorum.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir önceki yazımız olan AdSense Reklam Geliri Elde Edenler, Adlarına Tesis Edilen Vergi Mükellefiyetine Karşı Ne Yapabilir? başlıklı makalemizde adsense geliri varlık barışı, adsense reklam geliri vergisi ve adsense reklam gelirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

“AdSense Reklam Geliri Elde Edenler Takdir Komisyonuna Sevk Edilirse Ne Yapmalı?” hakkında 3 yorum

  1. İhbarnameler geldikten sonra dava açabilmem için size nasıl ulaşabilirim adresiniz vetelefon numaranız nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir