Genel

Vergileme ve Vergi Yargılama Hukukunda Ehliyet

Vergi ehliyeti kavramı, vergi mükellefi veya sorumlusu olabilme fonksiyonunu ifade eder. Vergi ehliyetine sahip olmak için reşit olup olmamanın, temyiz gücüne sahip olup olmamanın ya da kısıtlı olup olmamanın hiçbir önemi bulunmamaktadır. Başka bir anlatımla medeni haklardan faydalanma ehliyetine sahip olunması, vergi ehliyetinin bulunması için yeterlidir. Bu nedenle küçük bir çocuk veya akıl hastalığı olan birisi vergi mükellefi veya sorumlusu olabilir. Yalnız bunların iş ve işlemleri, kendilerini idare edemediklerinden, temsil ehliyetine sahip kişiler tarafından yerine getirilir. Örnek verilecek olursa, ticari bir işletme kendisine miras olarak intikal eden çocuğun işletme nedeniyle ödemesi gereken vergiler açısından mükellef çocuk olup, mükellefiyetin gerektirdiği ödevleri kanuni temsilcisi olan velisi, yok ise vasisi tarafından yerine getirilecektir.

Vergilendirme sürecindeki durum bu olmakla birlikte, yargılama aşamasında ise hukuki uygulamalar paralellik göstermektedir. Vergi yargılamasında, yukarıda açıklanan vergi ehliyeti taraf ehliyetine, temsil ehliyeti ise dava ehliyetine karşılık gelmektedir. Somutlaştırılıcak olursa, örnekte bahsedilen çocuğa ait ticari işletmenin vergi borçlarına karşı vergi mahkemesinde dava açılması gündeme geldiğinde, her ne kadar çocuğun taraf ehiyeti bulunsa da, fiil ehliyeti (kanuni ehliyeti) bulunmaması nedeniyle dava ehliyeti bulunmadığından çocuğun velisi, yoksa vasisi olan kanuni temsilcisi dava ehliyetine sahip olacaktır. Kanuni temsilci ise davayı ister bizzat, ister avukat aracılığıyla hukuki temsil yoluyla yürütebilecektir.

Bu açıklamaların, idari yargılama hukukunda geçerliliği bulunan sübjektif ehliyet veya husumet kavramlarıyla karıştırılmaması gerekmektedir. Anlatılanlar objektif ehliyet kurumu ile ilgilidir. Sübjektif ehliyet idari işlemden dolayı menfaat ihlalini, husumet ise idari yargı yerinde davalı olabilme statüsünü ifade etmektedir. Sübjektif ehliyet ve husumet konularında http://www.vergiyargilamahukuku.com sitesinde ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, vergileme ve vergi yargılama hukukunda, mükellef ve sorumluların, mümessil veya temsil olunanların hak ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaması için yukarıda anlatılanlar hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s