Genel

Vergi Borçları Nedeniyle Uygulanan Hacze Karşı Ne Yapılmalı?

Vergi ve benzeri kamu alacaklarının haczine dair kurallar 6183 sayılı Kanun’da düzenlenmiş olup, kısmen benzeşse de özel hukuk hacizlerinden farklı uygulama ve sonuçları barındırmaktadır. Haciz öncesi hazırlayıcı işlemler, haczin usulü ve uygulanması ile neticelerine dair düzenlemelerin ayrıntıları konusunda bilgi sahibi olmak için bahsedilen 6183 sayılı Kanun’a bakılabilir. Benim amacım vergisel borçlar nedeniyle tesis edilen hacze karşı yargı yolu uygulamalarına dair pratik bilgiler vermektir.

Vergi ve benzeri borcu olduğu ve ödenmediği iddiasıyla bir haciz uygulaması ile muhatap olan mükellef, kanunda özel bir süre gösterilmediği için haczi öğrendiği tarihten itibaren genel dava açma süresi olan 30 gün içerisinde vergi mahkemesinde haczin iptali istemiyle dava açmalıdır. Açılacak davada 2577 sayılı Kanun’ca ortaya konulan usuli kurallara dikkat edilmelidir. Bu konuda sitemde yeterince açıklayıcı bilgi bulunmaktadır. Ve çoğu durumda haczin zararları telafisi güç olduğundan ve dava açmakla işlemin icrası durmayacağından, dava dilekçesinde yürütmenin durdurulması istemine yer vermek faydalı olacaktır.

Vergi mahkemesince haciz incelenirken çok geniş bir alanda tetkik yapılmak suretiyle karar verilir. Yalnız genellikle tahakkuk aşamasına dair hukuka aykırılıklıklar bu aşamada göz önüne alınmasa da; borcun tahsil veya tahakkuk zaman aşımına uğraması, olayda vergi veya vergilendirme hatası bulunması gibi ağır hukuki sakatlıklar dikkate alınacaktır. Bunun dışında borcun kesinleşip kesinleşmediği, ödeme emrinin düzenlenip düzenlenmediği, tebliğinin usule uygun olup olmadığı, mahcuzun haczi kabil bir mal, hak veya alacak olup olmadığı, haczin haciz varakasına bağlanıp bağlanmadığı gibi hacze dair usuli işlemlerin tamamının hukuka uygunluk durumu verilecek karara etkili olacaktır.

Haciz işlemleri mal varlığına el koyma, hakların kullanımından mahrum etme veya banka hesabının bloke edilmesi gibi müessir yaptırımlar içerdiğinden, mülkiyet hakkına doğrudan müdahalenin başladığı amme alacağının takibi sürecinde borçlunun kamu gücü etkisini hissettiği en önemli aşamadır. Diğer taraftan haciz davası, haciz öncesi idari işlem silsilesi incelendiğinde hataya rastlanması olasılığı fazla olması nedeniyle iptal sonucu elde edilmesi daha muhtemel vergi ihtilafı çeşitlerinden birisidir.

Vergi Yargılama Uzmanı

https://vergiyargilamahukuku.com/hakkinda/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s